jak chronić skórę przed smogiem?

Niszczy zdrowie i urodę! Jak ochronić się przed smogiem?

Cześć!

Dziewczyny, pora na ANTYSMOGOWY PORADNIK – problem staje się coraz poważniejszy i zanieczyszczenia powietrza coraz mocniej wpływają na nasze zdrowie i urodę (oczywiście negatywnie)… Powiedzmy sobie zatem, co zrobić, żeby ochronić się przed smogiem? Oto moje wskazówki.

1. Poznaj wroga. Czy na pewno wiesz, czym jest smog?

Nie jestem znawczynią tematu, ale mam świadomość, z czym tak naprawdę walczę. Myślę, że warto wiedzieć podstawowe rzeczy takie, jak: co to jest smog i dlaczego nam szkodzi.

Smog – z ang. smoke + fog, czyli połączenie dymu i mgły.

Pojawia się najczęściej zimą, gdy ilość zanieczyszczeń wzrasta – w powietrzu unosi się wtedy więcej spalin i trujących substancji, które emitowane są przez piece ogrzewające nasze domy. Jeśli nie ma wiatru, a wilgotność jest wysoka, pojawia się mgła, która niesie ze sobą setki toksyn i cząsteczek o mniejszych lub większych rozmiarach (m.in. tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla, czy rakotwórczy benzopiren).

Niestety smog odwiedza nas coraz częściej i nie są to miłe odwiedziny, ponieważ szkodzi on naszemu zdrowiu i ma negatywny wpływ na urodę. Nie dość, że przyspiesza starzenie się, pogarsza kondycję naszej skóry i włosów, powoduje podrażnienia i wywołuje uczulenia, to może wywoływać choroby.

2. Monitoruj powietrze. Gdzie smog jest największy?

Smog jest i niestety tak łatwo się go nie pozbędziemy, więc warto przynajmniej przyglądać się jakości powietrza – czasami będzie lepsza i spacer na zewnątrz nam nie zaszkodzi, a innym razem stężenie toksyn będzie tak duże, że odradzałabym piesze wycieczki.

Skąd mam wiedzieć, gdzie jest smog i jak duży?

  • Zainstaluj specjalną aplikację na smartfona.
  • Odwiedzaj serwisy poświęcone jakości powietrza.
  • Sprawdzaj informacje na stronach rządowych.
  • Lub kup własny miernik pyłów PM2.5 lub PM10.

3. Unikaj smogu. Jak ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami?

Uwierzcie mi, że nie ma lepszego sposobu na smog niż jego unikanie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, ograniczajmy swoje kontakty z zanieczyszczeniami. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Jeśli w powietrzu unosi się smog, zrezygnuj ze spaceru, a ze swoim treningiem przenieś się na siłownię (podczas wysiłku absorbujemy jeszcze więcej szkodliwych pyłów z powietrza). Dodatkowo nie otwieraj okien, bo wietrząc mieszkanie, wpuszczasz do środka zanieczyszczenia i zatruwasz powietrze w swoim domu.

4. Chroń się przed smogiem. Jaka ochrona jest najlepsza?

Sposobów na to, żeby uchronić się przed negatywnym wpływem smogu, jest kilka. Opowiem wam o tych najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych, które ja sama stosuję.

  • Maska antysmogowa: jeśli wychodzimy z domu, warto założyć maskę antysmogową, która (w zależności od zastosowanego w niej filtra) może ograniczyć wdychanie ponad 90% pyłów i lotnych związków. Uważajmy na podróbki i produkty niskiej jakości, których na rynku jest dziś sporo.
  • Oczyszczacz powietrza: zainwestuj w urządzenie do oczyszczania powietrza, które zapewni odpowiednią jakość atmosfery w domu. Taki oczyszczacz to dobra inwestycja i warto zastosować go w pomieszczeniach, w których przebywamy najwięcej i śpimy.
  • Zamknięty obieg w samochodzie: jadąc samochodem, warto korzystać z zamkniętego obiegu powietrza, dzięki czemu podróże samochodem nie będą wiązały się z tym, że będziemy wdychać jeszcze więcej zanieczyszczeń. Warto też dodatkowo zadbać o świeży filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze w samochodzie.

5. Dieta ma znaczenie. Co jeść, żeby smog szkodził mniej?

Teoretycznie nasz organizm umie radzić sobie z zanieczyszczeniami i toksynami. W okresie wzmożonego występowania smogu warto jednak wspomóc naturalne oczyszczanie organizmu. Pomoc w walce z wolnymi rodnikami powstającymi przez toksyny zapewni odpowiednia dieta.

Co jeść, aby wspomóc oczyszczanie organizmu?

  • Aronię i owoce leśne, które mają właściwości antyoksydacyjne.
  • Gorzką czekoladę, która hamuje kaszel i dba o kondycję serca.
  • Zieloną herbatę, która ma bardzo dużo silnych antyoksydantów.
  • Tran i produkty bogate w kwasy omega-3, wzmacniające organizm.
  • Kawę i czerwone wino, które poprawiają krążenie krwi.
  • Awokado, szpinak i oliwę bogate w wit. E chroniącą przed smogiem.

Bardzo ważne jest też, aby pić dużo wody, ponieważ dobrze nawodniony organizm dużo lepiej poradzi sobie z usuwaniem toksyn.

6. Pielęgnacja antysmogowa. Jak dbać o siebie, gdy smog wokół?

Nie wiem, czy wiecie, że szkodliwe pyły znajdujące się w smogu mają zdolność przenikania przez warstwę ochronną naskórka, a większość z nich osadza się na skórze, zapycha ją i podrażnia. Czy możemy coś z tym zrobić? Jak najbardziej, o ile wprowadzimy odpowiednią pielęgnację.

Krok 1. Oczyszczanie.

Regularnie, każdego dnia, rano i wieczorem poświęć czas na dokładne zmycie wszelkich zanieczyszczeń ze skóry. Szczególną uwagę zwróć na to, jak dobrze oczyszczasz twarz, ponieważ to właśnie ona jest najbardziej wyeksponowana na działanie smogu. Oczyszczać można przede wszystkim:

  • olejami, które radzą sobie z wieloma zanieczyszczeniami i pielęgnują;
  • płynami micelarnymi, które absorbują i usuwają toksyczne cząstki;
  • żelami, które zmywają ze skóry największe zanieczyszczenia.

Nie polecam częstego stosowania peelingów w okresach wzmożonego występowania smogu, ponieważ bardzo mocno odsłaniają one delikatną skórę i pozbawiają ją naturalnej ochrony.

Krok 2. Odżywienie i ochrona

Im zdrowsza skóra, tym mniej podatna na szkodliwe działanie smogu. Warto dbać o jej poziom nawilżenia, odżywiać i wspierać regenerację, ponieważ będzie wówczas odporniejsza na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Druga kwestia to ochrona, czyli wzmocnienie naturalnej bariery hydrolipidowej dzięki odpowiednim kosmetykom. Pielęgnacja to przede wszystkim profilaktyka i ochrona przed smogiem, a nie usuwanie jego skutków (czego nie da się tak łatwo zrobić).

Kosmetyki chroniące przed smogiem to przede wszystkim olejki, serum i kremy, w których składzie znajdują się antyoksydanty: witaminę E, witaminę C, koenzym Q10. Szukajcie ich i dbajcie o swoją skórę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *