jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy? 8 praktycznych wskazówek

Znowu o pielęgnacji włosów? Ja wiem, że to temat powtarzający się już któryś raz z kolei. Tylko że nadal dostaję mnóstwo pytań o to, jak dbać o włosy, żeby były zdrowe, piękne i długie tak, jak moje. Postanowiłam, że zbiorę wszystkie najważniejsze wskazówki w jeden, kompleksowy poradnik. I tak oto powstało „8 zasad, dzięki którym Twoje włosy będą zachwycające” 🙂

Jesteście ciekawe? Zapraszam do przeczytania.

1. Suszarka do włosów wcale nie jest zła, jeśli używasz jej rozsądnie

Wiele osób zastanawia się, czy suszarka do włosów je niszczy. W większości poradników znajdziecie jedną, powtarzaną jak mantrę odpowiedź: tak, suszarka to zło! A ja powiem wam, że lubię suszyć moje włosy, bo bez suszarki o wiele bardziej puszą się, są matowe i kompletnie niezdyscyplinowane.

Problem leży nie w samym używaniu suszarki, ale tym, jak to robimy. Nie wiemy, jak prawidłowo suszyć włosy, żeby ich nie zniszczyć. Stąd przepalone i pozbawione blasku pasma. Używajcie suszarki rozsądnie, a zobaczycie, że pomoże wam w zdyscyplinowaniu włosów i nadaniu fryzurze pięknego kształtu.

Suszenie włosów suszarką wcale nie jest trudne. Najważniejsza jest temperatura – używajcie tylko chłodnego lub delikatnie ciepłego nawiewu, nigdy nie maksymalnie gorącego. Zachowujcie też odpowiednią odległość od włosów, czyli około 15-20 cm. Do tego warto używać odpowiednich produktów ochronnych np. filtrów lub olejków, dzięki którym zapobiegniemy zniszczeniu włosów.

2. Włosy potrzebują stałego nawilżania, ale nie samą wodą

Kolejna ważna kwestia to nawilżanie włosów. Jest ono niezbędne do tego, że były zdrowe, elastyczne i pełne blasku. Pewnie nie wiecie, że mycie włosów w wodzie, wcale nie znaczy, że będą nawilżone. Sama woda nie da rady ich nawilżyć, ponieważ wyparuje z włosów tak szybko, jak w nie wniknęła.

Potrzebne są humektanty, czyli substancje, które potrafią wiązać wodę. Są nimi np. kwas hialuronowy, mocznik, panthenol, aloes, miód, których powinniście szukać w maskach, odżywkach i mgiełkach do włosów.

3. Najważniejsza jest ochrona – przed słońcem, gorącem i toksynami

W punkcie pierwszym wspomniałam o tym, że suszarka do włosów wcale nie będzie niebezpiecznym narzędziem, jeśli będziemy używać kosmetyków termoochronnych. I to prawda, bo jedna z najważniejszych rzeczy, której brakuje włosom, to ochrona. Zwłaszcza że tę naturalną (płaszcz lipidowy) zmywamy za pomocą substancji myjącym np. w szamponach.

Przed czym chronić włosy? Przed wysoką temperaturą, przed wszechobecnymi toksynami, przed promieniowaniem UV (słońcem), przed wolnymi rodnikami, przed uszkodzeniami mechanicznymi np. podczas czesania włosów. Do tego świetnie nadają się olejki, które wygładzają włosy i tworzą na ich powierzchni warstwę chroniącą przed wszystkimi negatywnymi czynnikami.

4. Olejowanie to nie jednorazowy zabieg, ale regularna kuracja

Naturalne olejki roślinne to ogólnie bardzo, bardzo, bardzo ciekawe substancje. Oczywiście można pielęgnować włosy bez nich np. za pomocą odżywek (w których składzie często są właśnie oleje, ha!). Ja polecam jednak regularne olejowanie włosów, dzięki któremu można osiągnąć naprawdę wiele pielęgnacyjnych korzyści.

Jeśli będzie sięgać po olejki do włosów regularnie, to Wasze włosy będą piękne, pełne blasku, zdrowe i zregenerowane. Myślicie, że dlaczego Hinduski mają takie lśniące, długie włosy, które podziwiamy w filmach typu Bollywood? To z tamtego regionu świata pochodzi tradycja olejowania włosów. Ja też jestem zwolenniczką naturalnych olejków i będę wszystkich zachęcała do wymiany drogeryjnych kosmetyków na oleje, które możecie zamówić online.

5. Pokochaj swoje naturalne włosy i nie zmieniaj ich na siłę

W tej zasadzie chodzi o to, żeby nie próbować robić ze swoich włosów na siłę zupełnie innej fryzury. Ja wiem, że się da. Wszystko się da. Możemy przedłużać włosy, kręcić, prostować, farbować, rozjaśniać, zagęszczać. Ale wszystkie te zabiegi niszczą nasze naturalne włosy. Nie fundujcie swoich włosom tortur! Postarajcie się raczej, żeby wydobyć z nich naturalne piękno, podkreślić kolor albo skręt.

6. Rozczesywanie włosów można potraktować jak chwilę relaksu

Warto rozczesywać włosy, bo to jeden z zabiegów, dzięki któremu są piękniejsze. Czesanie włosów nie tylko zapobiega ich plątaniu i nadaje fryzurze kształt, ale też oczyszcza włosy z niektórych zanieczyszczeń, wygładza je i przyspiesza mikrokrążenie skórne. A dzięki temu włosy mogą rosnąć szybciej, wzmacniać się i zagęszczać. Ja uwielbiam te wieczory, kiedy mogę się zrelaksować ze szczotką w ręce np. oglądają swój ulubiony serial.

7. Szampon do włosów też może uzależniać, więc warto wybrać dobry

Co to oznacza, że szampon może uzależniać? Niektóry szampony do włosów (zwłaszcza te przeciwłupieżowe) zawierają substancje, które stosowane przez dłuższy czas, uzależniają. Wówczas po odstawieniu takiego szamponu pojawia się trudny do wyeliminowania łupież, podrażnienie, swędzenia.

Mój sposób na zaradzenie temu problemowi to wybór szamponów o naturalnym składzie. Co ciekawe, często są one tańsze niż te specjalistyczne, w których pełno SLS/SLES, silikonów, aromatów itp. Sprawdzajcie składy szamponów do włosów, a jeśli one nic Wam nie mówią, sięgajcie po szampony hipoalergiczne lub przeznaczone dla dzieci – wówczas macie gwarancję, że w ich składzie nie znajdzie się nic uczulającego lub coś, co może zedrzeć warstwę lipidową ze skóry głowy.

8. Nie bójmy się fryzjera, bo podcinanie końcówek jest ważne

Warto raz na jakiś czas pójść z wizytą do zaprzyjaźnionego fryzjera (takiego, który rozumie, co oznacza „minimalne ścięcie końcówek”), żeby wyrównać włosy. To normalne, że nawet najzdrowsze pasma, mogą się miejscami rozdwajać np. w wyniku ocierania o ubrania. A przez rozdwojone końcówki uciekają składniki mineralne, witaminy i woda. Poza tym włosy są gładkie, kiedy ich końcówki są podcięte i nie sterczą nieestetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *