jak dbać o włosy zimą?

Jak o włosy dbać zimą? Poradnik dla włosomaniaczek

Cześć!

Zima zbliża się wielkimi krokami i pewnie jak zawsze wszystkich zaskoczy. Ale my, włosomaniaczki, jesteśmy przygotowane na śnieżne zamiecie, mroźne powietrze i niskie temperatury. Jeżeli chcesz stać się jedną z nas i zdobyć wiedzę o pielęgnacji włosów, to zachęcam cię do przeczytania mojego tekstu. Do dzieła!

Jak zima wpływa na włosy i skórę głowy?

Zimowa aura nie sprzyja skórze głowy. Zimne powietrze i ujemne temperatury spowalniają funkcjonowanie gruczołów łojowych, które włosom zapewniają natłuszczającą i ochronną otoczkę. Skutek? Pasemka stają się bardziej podatne na warunki atmosferyczne, co prowadzi do przesuszenia, elektryzowania się i utraty odpowiedniego nawilżenia. Włosy robią się słabsze, podatne na wypadanie i uszkodzenia. Co więcej zima to okres zwiększonej zachorowalności. Stosowanie leków, w tym antybiotyków, może dodatkowo osłabić włosy.

Zimowa pielęgnacja włosów przetłuszczających i elektryzujących się

Włosy przetłuszczają się, bo pod czapką skóra głowy przegrzewa się a gruczoły łojowe wydzielają więcej sebum. Taki rodzaj pasemek należy myć tak często, jak jest to konieczne; nie zaszkodzi im nawet codzienne mycie. Stosuj delikatne szampony do włosów przetłuszczających się, a raz na jakiś czas użyj produktu silnie oczyszczającego. Wypróbuj też odżywki i maski o lekkiej formule i przeznaczone do spłukiwania. Włosy się elektryzują, bo mają styczność ze sztucznymi włóknami (szalikiem, czapką), które mają ujemnie naładowane cząsteczki. Bardziej podatne na puszenie są zniszczone i suche pasemka. Jeżeli chcesz poprawić ich kondycję, to:

  • raz na tydzień zastosuj maskę, która odżywi cebulki, zamknie łuski włosa i wygładzi jego powierzchnię oraz nawilży skórę głowy;
  • stosuj produkty z zawartością składników antystatycznych;
  • noś czapki i szaliki z naturalnych włókien, które są mniej podatne na elektryzowanie;
  • aby wygładzić elektryzujące się włosy, przeciągnij po nich zwilżonymi dłoniami;
  • do szczotkowania stosuj grzebienie i szczotki z naturalnych lub metalowych materiałów, a do suszenia – suszarki z funkcją jonizacji.

Jak zimą dbać o włosy bez objętości, z łupieżem i matowe?

Włosy nie mają objętości, bo cały czas znajdują się pod czapką. Aby temu zapobiec, używaj kosmetyków odbijających włosy od nasady, susz pasemka chłodnym nawiewem powietrza, a podczas zabiegu pochyl głowę do dołu. I pamiętaj, żeby przed wyjściem z domu dokładnie wysuszyć włosy, bo mokre pasemka są bardziej podatne na utratę objętości. Noszenie czapki sprzyja również powstawaniu łupieżu. Skóra nagrzewa się, a u nasady włosów rozwija się grzyb odpowiedzialny za tę dermatologiczną przypadłość. Jeśli zmagasz się z łupieżem, to do mycia głowy używaj szamponu z cynkiem lub dziegciem – produkt ureguluje pracę gruczołów łojowych. Powinnaś też zrezygnować ze stosowania farb i kosmetyków do stylizacji, bo mogą podrażniać skórę i wywoływać łupież. W pielęgnacji przydadzą ci się też preparaty nawilżające o lekkiej formule.

Zasady pielęgnacji włosów i skóry głowy zimą

1. Czapka

Pomimo że psuje fryzurę, to chroni włosy i skórę głowy przed osłabieniem i podrażnieniami. Niestety czapki wykonane ze sztucznych materiałów powodują elektryzowanie i mogą wywoływać trądzik przy linii włosów. Jeżeli nie chcesz niepotrzebnie narażać się na takie niedoskonałości, to wybieraj czapki z wełny lub bawełny. Noś szersze czapki, pod które bez przeszkód schowasz wszystkie pasemka. Co tydzień pierz nakrycia głowy w płynie o właściwościach antystatycznych.

2. Mycie głowy

Włosy zimą powinno się myć tak często, jak jest to konieczne. Ta zasada dotyczy przede wszystkim przetłuszczających się pasemek. Jeśli chcesz zachować świeży i piękny wygląd, to do pielęgnacji (nawet codziennej) używaj delikatnych szamponów bez zawartości SLS i innych wysuszających składników. Ich działanie mogłoby przesuszyć i osłabić włosy lub wręcz przeciwnie nasilić łojotok.

3. Suszenie włosów

Zimą włosy narażone są na działanie ogrzewania i klimatyzacji znajdujących się w domu, biurze i samochodzie. Dlatego suszenie suszarką może dodatkowo pogorszyć ich kondycję. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia i musisz użyć suszarki, to ustaw chłodny nawiew powietrza i włącz funkcję jonizacji. Co jeszcze możesz zrobić? Zaplanuj tak swój dzień, żebyś nie musiała myć głowy rano lub przed samym wyjściem na spotkanie. To po pierwsze. A po drugie włosy możesz częściowo wysuszyć i pozwolić im wyschnąć samodzielnie.

4. Szczotkowanie i uczesanie

Podobno zimą bardzo dobrym rozwiązaniem jest spinanie włosów. Po zdjęciu czapki fryzura wygląda w miarę normalnie, a końce pasemek się nie niszczą. Dobrym uczesaniem na zimowy spacer jest na przykład warkocz. Jednak zanim go zapleciesz, we włosy wetrzyj swój ulubiony olejek. Kosmetyk ułatwi ci zrobienie fryzury i ochroni włosy przed mroźnym powietrzem. Do szczotkowania natomiast używaj grzebieni i szczotek zrobionych z naturalnych materiałów, a nie z plastiku.

5. Dieta

Zimą warto wzbogacić naszą dietę o więcej owoców i warzyw, a także kiełki, owsiankę, orzechy i pestki. Bardzo ważne jest wypijanie około 1 litra wody mineralnej. Jeżeli nie możesz dostarczyć swojemu organizmowi świeżych owoców i warzyw, to dobrym rozwiązaniem będzie spożywanie mrożonek. Do diety należy też włączyć suplementy w postaci tranu, kapsułek z olejem z wiesiołka lub syropów.

Piszcie w komentarzach, jak wy dbacie o włosy zimą. Może macie jakieś ulubione kosmetyki i triki, którymi chciałyście się podzielić z początkującymi włosomaniaczkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *