Hej, hej!
Czy słyszałyście może o metodzie OCM? To naturalny sposób na demakijaż i oczyszczenie skóry – robi się to za pomocą olejów. Tak, dobrze czytacie. To mycie twarzy olejami.
Sama byłam zaskoczona, jak usłyszałam, że ktoś wpadł na pomysł, żeby myć twarz olejami. Pomyślałam sobie: „nie ma szans, przecież tłusty olej nie umyje skóry i będzie jeszcze gorzej”. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie przetestowała tego sposobu.
Mycie twarzy olejami
Oczyszczanie twarzy olejami (OCM od ang. Oil Cleansing Method) to metoda znana od wieków. Już w starożytności doceniano właściwości oczyszczające olejków i ich dodatkowe działanie pielęgnujące.
Dziś coraz chętniej sięgamy po takie alternatywne metody, dzięki którym możemy zrezygnować z pieniących się żeli i płynów przepełnionych detergentami. Wszystko to dla dobra naszej skóry, więc warto spróbować. Zwłaszcza że olejki są łatwo dostępne, a OCM (mycie twarzy olejami) wcale nie jest niczym trudnym.
Olejki myjące – charakterystyka
Czy olejek myjący to zwykły olej? I tak, i nie.
OCM można wykonać standardowymi olejami, naturalnymi, tłoczonymi na zimno i nierafinowanymi. Wystarczy stworzyć mieszankę oleju rycynowego (detoksykuje) z innym olejem np. migdałowym. Działa tutaj zasada, że tłuste najlepiej zmywać tłustym (nadmiar sebum i kosmetyki olejem).
Są jednak też specjalne olejki myjące do twarzy, które zawierają dodatkowy emulgator – substancję, która zmienia olej z lekką emulsję i ułatwia zmywanie nim zanieczyszczeń.
Wybór należy do was. Osobiście najczęściej wykorzystuję naturalne olejki do OCM, bo wolę unikać wszelkich dodatków do składu.
Zasada działania olejów myjących
Powiedziałam już wam, że olejem da się umyć twarz (potwierdziłam to na własnej skórze, o czym poniżej). Teraz powiem wam, jak to możliwe, że olej myje. To proste!
Tłuszcze najlepiej łączą się z innymi tłuszczami, dlatego olej świetnie zbiera ze skóry większość zabrudzeń: nadmiar sebum, a także resztki podkładów, kremów i silikonów. Wraz z nimi olejek myjący zmywa ze skóry kurz, toksyny i inne zabrudzenia, które gromadzą się w ciągu dnia.
Warto pamiętać też, że właśnie dlatego do zmywania kosmetyków wodoodpornych używa się produktów z fazą olejową.
OCM. Jak myć twarz olejem?
Pierwszy krok to stworzenie odpowiedniej mieszanki. Dla skóry suchej potrzebne będą lżejsze olejki myjące, a dla tłustej, te o mocniejszym działaniu (zawierające nieco więcej oleju rycynowego, do 30-40%).
Mając olejek myjący – nieważne, czy ten stworzony samodzielnie, czy kupiony w drogerii – możemy przystąpić do OCM.
- Na początek zwilżamy twarz ciepłą wodą.
- Następnie rozcieramy w dłoniach olej i nakładamy na skórę.
- Przez kilka minut masujemy twarz olejem.
- Jeśli olejek rozpuścił już makijaż, zmywamy go ciepłą wodą.
- Spłukiwać należy do momentu aż skóra będzie czysta.
- Przy cerze tłustej użyjmy na koniec łagodnego żelu myjącego.
- Po myciu twarzy olejem można przejść do pielęgnacji.
Czy olejki myjące działają?
Jestem zaskoczona, ale… TAK!
Przed pierwszym OCM byłam nastawiona bardzo sceptycznie, bo przecież tłusty olej do mycia to jakiś nonsens. Po pierwszym użyciu moje podejście się już zmieniło, bo zauważyłam, że to faktycznie działa i wcale nie przetłuszcza mojej skóry. Nie byłam jednak jeszcze przekonana do zmiany.
Olejki do mycia twarzy testowałam jednak przez 2 tygodnie, żeby zobaczyć, czy da to jakieś efekty. Z zaskoczeniem stwierdziłam, że już po pierwszym tygodniu skóra była gładsza, zaskórniki mniej widoczne, a na twarzy przestało się pojawiać tak dużo niedoskonałości.
Dzisiaj OCM to moja ulubiona metoda mycia twarzy, choć jeśli nie mam olejków pod ręką, to nadal sięgam po żel myjący.
Dodaj komentarz