domowe sposoby na wypadające włosy

Domowe sposoby na wypadające włosy. Jakie są przyczyny łysienia?

Cześć,

od dawna mam problem z nadmiernie wypadającymi włosami. Z tego, co wiem, to nie tylko ja. Pomocy w tej kwestii na moim blogu szuka naprawdę wiele czytelniczek.

Stąd pomysł na dzisiejszy wpis o tym, jakie są przyczyny łysienia i jak sobie z tym poradzić – mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się dla was pomocne. 🙂

PROBLEM: WYPADANIE WŁOSÓW

Na początek musicie wiedzieć, że wypadanie włosów nie jest problemem do momentu, w którym nie wypada ich zbyt dużo. Naturalnie tracimy nawet kilka włosów dziennie, co jest wynikiem cyklu życia włosa (wzrost – obumarcie – wypadnięcie). W normalnych warunkach nawet nie zauważamy tego, że je straciliśmy, ponieważ na ich miejsce zaraz pojawiają się nowe. Ot, tak to sobie natura zaprojektowana i nie ma w tym nic złego, jeśli zachowana jest ta równowaga.

Dopiero nadmierne wypadanie włosów jest problemem i może prowadzić do łysienia.

Co powoduje łysienie? Przyczyny wypadania włosów:

Najczęstsza przyczyna wypadania włosów to hormony. Zwłaszcza jeśli mówimy o łysieniu typu męskiego, które spowodowane jest przez DHT, czyli produkt przemiany testosteronu. Jeśli mówimy o nadmiernej utracie włosów na szczycie głowy u panów, najczęściej winne są niekorzystne zmiany hormonalne i jest to problem dziedziczny.

U kobiet łysienie ma zdecydowanie inne podłoże. To bardziej skomplikowane 🙂

Nadmierne wypadanie włosów w przypadku kobiet to złożony problem. Przebiega zupełnie inaczej, bo nie łysiejemy tylko na czubku i skroniach, ale na całej głowie. Włosy osłabiają się i nadmiernie wypadają najczęściej po urodzeniu dziecka lub już w trakcie ciąży, co również związane jest ze zmianami hormonalnymi (chodzi jednak o inne hormony niż u mężczyzn). Urodzenie dziecka okupione jest ofiarą w postaci przerzedzonych włosów, chociaż najczęściej ten problem samoistnie się naprawia. Hormony u kobiet bywają naprawdę kapryśne, dlatego wypadanie włosów może dopaść nas także w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych lub menopauzy.

Bardzo często same przyczyniamy się do nadmiernego wypadania włosów, osłabiając je mechanicznie lub chemiczne. Na kondycję włosów niekorzystny wpływ mają:

  • zaburzenia w odżywianiu (uboga dieta, anoreksja);
  • nieleczone choroby tarczycy;
  • nadmierna ilość stresu;
  • infekcje grzybiczne skóry głowy;
  • niewłaściwa stylizacja włosów tj. nadmierna ilość produktów utrwalających;
  • uszkodzenia mieszków na skutek np. szarpania, ciągnięcia, związywania włosów.

W moim przypadku problemem okazała się niewłaściwa dieta, w której brakowało cennych dla włosów mikro- i makroelementów. Pamiętajcie, że włosy dla zdrowia potrzebują witamin A, E oraz B, biotyny, selenu, fosforu, cynku, krzemu, żelaza i kwasów tłuszczowych, które znajdziecie np. w olejkach roślinnych. Tylko dlatego moje włosy wypadały? No nie… Okazało się, że niewłaściwie o nie dbałam, zbyt często stylizowałam i upinałam. Mój ukochany wysoki koński ogon niestety przysporzył mi kłopotów. Dziś bardzo rzadko związuję włosy.

Kto łysieje?

Najczęściej łysienie dotyczy mężczyzn, a przynajmniej tak nam się wydaje, ponieważ to u nich zauważamy pokaźne zakola. Czy to oznacza, że kobiety nie łysieją? Nic bardziej mylnego. To problem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Po prostu my dużo szybciej bierzemy sprawy w swoje ręce, wzmacniamy włosy, przyspieszamy ich wzrost i skutecznie maskujemy ten problem. Mężczyźni bardzo rzadko sięgają po specjalistyczne kosmetyki na łysienie, chociaż to powoli zaczyna się zmieniać i nasi panowie są coraz bardziej świadomi w kwestiach pielęgnacji.

ROZWIĄZANIE: JEDNO Z WIELU

Problem z łysieniem ma naprawdę długi rodowód, dlatego bardzo wiele jest metod jego leczenia. Wypadanie włosów to problem, z którym radzili sobie już od starożytności. Jak? Tutaj was zaskoczę, bo metody zapobiegania wypadaniu włosów mieli, hmmm, niekonwencjonalne. W Egipcie za najlepsze lekarstwo uznawano sproszkowaną łapkę ze szkieletu psa lub maź z odchodów hipopotama. Rzymianie już trochę zmądrzeli i stosowali skórę głowy koktajl warzywny. Jak widać w dawnych czasach sięgano po naprawdę różne sposoby.

I choć coraz więcej jest zaawansowanych zabiegów leczniczych i można nawet wykonać sobie przeszczep włosów, to nadal często sięgamy po domowe sposoby na wypadające włosy. Moim zdaniem słusznie, choć mam dla was lepsze propozycje niż te powyższe. :):)

Jak zatrzymać łysienie? Sposoby na wypadające włosy:

  • Na początek warto dowiedzieć się, dlaczego włosy wypadają. Polecam wizytę u dermatologa lub trychologa (taki lekarz od włosów). Jeśli wiemy, jaka jest przyczyna łysienia, łatwiej je wyleczyć.
  • Najlepsze metody zapobiegania łysieniu to te naturalne. Pomóc może regularne olejowanie włosów, ponieważ dobrze dopasowane olejki roślinne mogą pobudzać mikrokrążenie krwi w skórze głowy, przyspieszać wzrost, wzmacniać i dogłębnie odżywiać włosy. Bardzo dobra na wypadanie włosów jest oliwa z oliwek wcierana w skórę głowy przy każdym myciu. Możemy sięgnąć też po indyjskie olejki np. sesa lub amla, które zawierają mnóstwo orientalnych ekstraktów roślinnych o działaniu wzmacniającym. Nieco trudniejszy w aplikacji, ale równie skuteczny jest olej rycynowy. Ja obecnie stosuję olejek do włosów Nanoil, który jest mieszanką wszystkich tych naturalnych olejów, które połączono z innowacyjnymi składnikami hamującymi utratę włosów. Działa cuda.
  • Do walki z łysieniem można wykorzystać też mleko kokosowe. Wystarczy zagotować wiórki kokosowe w niewielkiej ilości wody i wmasować powstałą maseczkę (po ostudzeniu i odsączeniu) w skórę głowy. Powtarzanie zabiegów 3-4 razy w tygodniu to świetny sposób na nadmiernie wypadające włosy. Kokos zawiera cenne składniki odżywcze.
  • Nie zapominajcie o biotynie! Witamina H ma zbawienny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Hamuje wypadanie włosów, dlatego warto zadbać, aby dostarczać jej w pożywieniu i różnych suplementach około 300 mikrogramów dziennie.
  • Słyszałyście o masażu głowy? Ja taki masażer (przypominający trochę trzepaczkę do jajek) odkryłam u mojej mamy. Mizianie się po głowie to najbardziej relaksująca czynność, jaką znam. Taki masaż również rewelacyjnie pobudza krążenie krwi i wzmacnia włosy. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *