czym nawilżać suche włosy?

Suche włosy? Moje DIY – najlepsze nawilżające maseczki

Woda to źródło życia. Potrzebna jest nam nie tylko do zachowania zdrowia, ale również – co jest oczywiście nie mniej ważne, zwłaszcza dla nas, dziewczyn– do zachowania młodego i pięknego wyglądu. Wody potrzebuje każda komórka naszego organizmu. Bez niej skóra się wysusza, robią się zmarszczki, łamią paznokcie i kruszą oraz matowieją włosy. W ekstremalnych sytuacjach włosy są tak pozbawione nawilżenia, że cebulki włosowe obkurczają się i włosy po prostu wypadają z pochewki.

Aby łatwiej wyobrazić sobie co się dzieje z naszym ciałem (i urodą) bez odpowiedniego nawilżenia, wystarczy pomyśleć o nie podlewanej roślinie. My też – podobnie jak ona- po prostu więdniemy w oczach. Szczególnie ciężko nawilżyć jest włosy – one są narażone na nieustanne szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a dodatkowo – same je troszkę wykańczamy (kosmetyki z alkoholem, ciężkie silikony, lakiery, pianki, zele, prostownica, suszarka…). Nic dziwnego, ze tak szybko tracą nawilżenia,. Aby im pomóc warto przynajmniej raz w tygodniu zafundować im najlepszą maseczkę nawilżającą na włosy. Oczywiście domowej roboty. Sprawdźcie, jakie u mnie są w pierwszej trójce.

TOP 3 NAJLEPSZE DOMOWE MASECZKI NAWILŻAJĄCE WŁOSY

NAWILŻAJĄCA MASECZKA DO WŁOSÓW Z AWOKADO I JOGURTEM

Jogurt doskonale równoważy pH skóry, dostarcza włosom czegoś dla nich najcenniejszego – czyli białka, a ponadto zawiera sporo wapnia. Z kolei awokado to istna bomba witaminowa dla włosów. Zawiera ich aż siedem, każda bezcenna w pielęgnacji kosmyków. Ja swoją maseczkę uzupełniam o hit w pielęgnacji, czyli o naturalne olejki. Jestem zakochana w olejku jojoba, oleju z pestek winogron oraz arganowym. Zawsze staram się dodać kilka kropli któregoś z nich. Do wyjątkowo suchych włosów polecam olejek lniany, olej z nasion bawełny, olej z czarnuszki oraz z nasion wiesiołka.

Nawilżająca maseczka do włosów z awokado – składniki
  • pół awokado,
  • ¾ szklanki jogurtu naturalnego (najlepiej bio),
  • łyżeczka olejku naturalnego lub mieszanki olejków.

Wszystko mieszacie i nakładacie na włosy

Trzymacie 15 minut.

Spłukujecie.

Myjecie głowę szamponem.

Maskę stosujcie minimum raz w tygodniu.

NAWILŻAJĄCA MASECZKA DO WŁOSÓW Z LAWENDĄ

Olejek lawendowy to doskonały „nawilżacz”, a przy tym pięknie pachnie i relaksuje. Ja taką maseczkę robię na noc – zapach lawendy mnie koi i ułatwia zasypianie. Mleczko kokosowe pomaga odbudować zniszczone włosy, a jogurt reguluje pH w skórze głowy. Ja dodaję do niej często dwie krople witaminy E – jest ona bardzo istotna zwłaszcza dla pań po 35 roku życia, ponieważ to właśnie witamina E spowalnia procesy starzenia.

Nawilżająca maseczka do włosów z lawendą – składniki
  • 1 łyżeczka lawendowego eterycznego olejku,
  • 1 łyżka mleczka kokosowego,
  • 2-3 krople witaminy E,
  • łyżka lub dwie (przy długich włosach) jogurtu naturalnego.

Wymieszajcie wszystkie składniki, nałóżcie na włosy i skórę głowy. Okryjcie głowę czepkiem i potrzymajcie maskę przez godzinę na włosach. Po tym czasie spłuczcie włosy i umyjcie je delikatnym szamponem.

NAWILŻAJĄCA MASECZKA DO WŁOSÓW Z OCTEM I SEZAMEM

Wyjątkowo suche włosy potrzebują silnie działającej maseczki. Należy dostarczyć im składników, które poprawią wewnętrzne struktury włosa, domkną łyski, dostarczą odżywienia i odpowiednio nawilżą. Taka maska po prostu MUSI zawierać naturalne oleje, najlepiej te do włosów o wysokiej porowatości: wspomniany w tytule olejek sezamowy, olejek z wiesiołka, olej z bawełny, czarnuszki, lniany, migdałowy. Olejki działają jak emolient: wygładzają, osłaniają, potęgują blask i tworzą okluzyjną warstwę na włosach. Najlepiej znaleźć odpowiednią mieszankę takich olejów, lub stosować kilka wymiennie (dodam jednak,że razem działają lepiej gdyż uzupełniają się wzajemnie o swe właściwości). Ja najczęściej stosuje olejek sezamowy, kiedy widzę, że z moimi włosami cos jest nie tak i gdy stają się zbyt mocno przesuszone na końcach.

Nawilżająca maseczka do włosów z octem i sezamem – składniki
  • olejek sezamowy (klub inny do włosów wysokoporowatych),
  • 1 łyżka miodu (najlepiej eko),
  • 1 łyżka octu jabłkowego lub malinowego,
  • opcjonalnie – 2-3 krople witaminy E.

Wszystko wymieszajcie.

Nałóżcie an włosy na 20 min.

Zmyjcie wodą i umyjcie włosy szamponem.

Tip na koniec – czyli czym nawilżać suche włosy na co dzień

Oprócz masek i olejków – które zazwyczaj robi się 1-2 razy w tygodniu warto opiekować się suchymi włosami na co dzień. Jak to zrobić? Włosom bardzo dużo da to, że codziennie będziecie wcierać w nie olejek do suchych (wysokoporowatych) włosów, lu sięgniecie po żel aloesowy firmy Holika Holika dla przykładu. Jest genialny, bo pochodzi z najczystszych rejonów świata, bardzo dobrze się go nakłada (gęsta postać żelu bardzo to ułatwia) a dodatkowo ma on 99% naturalnych składników. Żel aloesowy możecie mieszać z olejkami. Powstanie dzięki temu naturalna odżywka do włosów bez spłukiwania.

A Wy – jak nawilżacie włosy zimą, latem, wiosną? Macie swoje sprawdzone metody pielęgnacji? Koniecznie napiszcie! XOXO! <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *