jakie kosmetyki stosować na trądzik?

Czego używam do pielęgnacji skóry z trądzikiem? Moje kosmetyki, urodowe triki i porady

Cześć i czołem!

Krosty, zaskórniki, świecąca się cera w strefie T i inne paskudztwa są tym, co dziewczyny mające trądzikową skórę bardzo dobrze znają. Znają, lecz nie zawsze wiedzą, jak się z nimi uporać. I tu z pomocą przychodzę JA! Podpowiem wam, jakich kosmetyków używać i jakie urodowe triki stosować, żeby wygrać walkę z trądzikiem. Czytajcie uważnie.

Jakie kosmetyki stosować na trądzik?

Na rynku kosmetycznym jest tyle produktów do pielęgnacji cery trądzikowej i zwalczania trądziku, że nie wiadomo co wybrać. Pomogę wam przeprawić się przez ten kosmetyczny gąszcz. Pamiętajcie jednak, że nie musicie używać wszystkich naraz, bo być może wystarczą wam dwa lub trzy z poniższej listy.

1. Preparaty oczyszczające stosuj dwa razy dziennie

Jak nie trudno się domyśleć, ich działanie polega na oczyszczaniu twarzy z makijażu, sebum, potu i brudu oraz tego wszystkiego, co może wywoływać trądzik. Najważniejszym zadaniem takich kosmetyków są: uregulowanie pracy gruczołów łojowych, przywrócenie cerze prawidłowego pH, zahamowanie rozwoju bakterii i ogólne działanie pielęgnacyjne. Ważne jest, żeby wybrać taki produkt, który nie zawiera alkoholu i detergentów – te substancje bardzo mocno podrażniają i wysuszają skórę, a to z kolei prowadzi do zwiększonej produkcji sebum i trądziku.

2. Peelingi złuszczające muszą być łagodne

W końcu nie chcesz, żeby ścierne drobiny podrażniły twoją skórę, uszkodziły krosty i rozprowadziły bakterie na całej twarzy. Dlatego do usuwania martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń najlepsze są peelingi z bardzo małymi ściernymi cząstkami lub peelingi enzymatyczne. Dzięki stosowaniu takich produktów pory twojej skóry będą się mniej zapychały, a powstawanie trądziku będzie tym samym ograniczone.

3. Kosmetyki bakteriostatyczne są najlepsze przy trądziku zaskórnikowym i grudkowym

Powinno stosować się je rano i wieczorem po dokładnym oczyszczaniu cery. Ich działanie polega na zahamowaniu rozwoju bakterii wywołujących trądzik, złuszczaniu martwych komórek naskórka i odblokowaniu porów skóry.

4. Toniki normalizujące to twój must have

Należy używać ich dwa razy dziennie po oczyszczeniu buzi i przed zaaplikowaniem kremu. Dzięki tym kosmetykom pH skóry zostanie wyrównane, pory skóry staną się mniejsze, a gruczoły łojowe w końcu będą pracowały prawidłowo.

5. Kremy na dzień i na noc powinny nawilżać i odżywiać

Dodatkową cechą takich kremów jest zapobieganie świeceniu się cery, łagodzenie podrażnień, ograniczenie wydzielania sebum, przywracanie prawidłowej flory bakteryjnej, oczyszczanie i ujednolicanie kolorytu. Wraz z kremami na dzień i na noc powinno się używać produktów punktowych. Nałożenie ich bezpośrednio na krostę przyspieszy proces gojenia i zapobiegnie pojawieniu się przebarwienia lub blizny.

6. Maseczki przeznaczone do stosowania dwa lub trzy razy w tygodniu

Unikaj masek z glinki, bo zastosowane nieumiejętnie mogą wysuszyć, podrażnić i zaognić zmiany trądzikowe. Wypróbuj maski w płachcie o nawilżającym działaniu i z zawartością kwasów owocowych. Dzięki nim gruczoły łojowe będą wydzielać prawidłową ilość sebum, a przebarwienia się rozjaśnią. Znikną także drobne zmarszczki, a skóra stanie się gładka i miękka.

Składniki w kosmetykach na trądzik – które polecam?

Takich składników jest cała masa. Te, które najlepiej pielęgnują cerę trądzikową, to według mnie:

  • kwas mlekowy – złuszcza, dezynfekuje, hamuje rozwój bakterii;
  • kwas glikolowy – złuszcza, wygładza skórę;
  • kwas migdałowy – działa przeciwbakteryjnie, delikatnie złuszcza naskórek i zapobiega łojotokowi;
  • kwas salicylowy – złuszcza, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych i pory skóry, usuwa zaskórniki, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie;
  • nadtlenek benzoilu – hamuje rozwój bakterii, złuszcza i oczyszcza pory skóry;
  • retinoidy – oczyszczają gruczoły łojowe, złuszczają;
  • siarka – działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, a do tego matuje i oczyszcza pory skóry;
  • kamfora – działa przeciwzapalnie, lekko złuszcza, hamuje łojotok i zwęża pory skóry;
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – zapobiegają uszkodzeniom naturalnej bariery hydrolipidowej;
  • kaolin – pochłania nadmiar sebum, działa bakteriobójczo, oczyszcza pory skóry;
  • propolis – działa antyseptycznie, regeneruje cerę i przeciwdziała łojotokowi;
  • olejki eteryczne – mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, łagodzą stany zapalne i zapobiegają tworzeniu się zaskórników.

Jak pielęgnuję moją skórę trądzikową?

  1. Oczyszczam. Używam kosmetyków z kwasami o niskim stężeniu: salicylowym, mlekowym i glikolowym. Doskonale oczyszczają pory skóry i radzą sobie z bardzo widocznymi zaskórnikami. Stosuję również produkty z naturalnymi substancjami: kwiatowymi i ziołowymi wyciągami lub olejkami eterycznymi. Preferuję peelingi enzymatyczne, choć raz na jakiś czas złuszczam naskórek peelingiem drobnoziarnistym. Myję buzię tylko dwa razy dziennie. I to w zupełności mi wystarcza.
  2. Złuszczam. Jakich kosmetyków używam – patrz wcześniejszy akapit. Dodatkowo raz na miesiąc chodzę do kosmetyczki na porządne usuwanie naskórka przy pomocy kwasów. Jeżeli planujecie taki zabieg, to pamiętajcie o bezwzględnym przestrzeganiu zasad, które poda wam kosmetyczka. I nie myślcie nawet o zrywaniu odchodzącego naskórka – przebarwienia murowane!
  3. Nawilżam. Kremy, hydrolaty, maski i wszystkie inne kosmetyki, które mają działanie nawilżające trzymam w swojej kosmetyczce. Doskonale działają na cerę trądzikową, bo ją wygładzają, regulują wydzielanie sebum i odmładzają. Szukajcie kosmetyków z zawartością kwasu hialuronowego i kolagenu – bo te nawilżają na największym poziomie.
  4. Preferuję minimalizm kosmetyczny. Jestem wierna sprawdzonym kosmetykom, nie zmieniam, nie testuję zbyt dużo. Zaakceptowałam swój wygląd: tu jakiś pryszcz, trochę przebarwień, zaskórniki. W końcu dostosowałam pielęgnację domową i tą z salonu do potrzeb swojej cery. I nie siedzę godzinami przed lustrem, myśląc, co by tu jeszcze wycisnąć.

A Ty? Czy już uporałaś się z wszystkimi niedoskonałościami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *