Jeżeli Wasz cellulit widać z daleka, jego stadium musi być zaawansowane. Dużo łatwiej walczyć z pomarańczową skórką, która objawia się dopiero podskórnymi grudkami. Czym jest cellulit i jak powstaje? Jakie są przyczyny, stopnie i rodzaje cellulitu? Jakie domowe sposoby na cellulit oraz zabiegi i masaże antycellulitowe polecam?
Czym jest cellulit i jak powstaje?
Cellulit najczęściej występuje na piersiach, brzuchu i udach. W miejscach, w których powstaje, skóra jest grudkowa, pomarszczona i włóknista, stąd jego zastępcze określenie – „pomarańczowa skórka”. Wygląd i rozmiar cellulitu zależą od jego stopnia zaawansowania.
Im wyższy stopień cellulitu, tym trudniejsza walka z nim. Jeżeli pomarańczowa skóra jest już widoczna i towarzyszy jej nadwaga, to już jednostka chorobowa. Dlaczego? Ponieważ problem cellulitu jest związany z tłuszczem, a jego objawy nasilają się wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej. Cellulit powstaje u większości kobiet, zwłaszcza otyłych i takich, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych partiach ciała.
Grudki widoczne pod skórą to powiększone komórki tłuszczowe (adypocyty). Kiedy się powiększają, uciskają znajdujące się w sąsiedztwie naczynia krwionośne i limfatyczne. Cierpi na tym krążenie i przemiana materii w komórkach, które gorzej przyswajają tlen i składniki odżywcze. W konsekwencji toksyny, czyli uboczne produkty tego procesu, nie są w całości usuwane z organizmu i zalegają wraz z wodą w tkankach.
Medycyna definiuje cellulit jako nierównomiernie rozmieszczoną tkankę tłuszczową. Grudki tłuszczu modelują między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda i toksyczne produkty przemiany materii. Następnie powstaje obrzęk, który prowadzi do powikłań z ukrwieniem. Organizm stara się odłożyć tłuszcz „na później”, na przykład na czas ciąży, dlatego cellulit jest tak trudny do zwalczenia.
Przyczyny cellulitu
Za przyczyny cellulitu uważa się:
- brak ruchu i siedzący tryb życia;
- nadmiar cukru i soli w diecie;
- nadmiar estrogenu przy niedoborze progesteronu;
- problemy z krążeniem;
- noszenie zbyt obcisłych ubrań;
- nałogowe palenie papierosów;
- wady postawy (skrzywienie kręgosłupa zaburza krążenie krwi w nogach).
Stopnie cellulitu
Pierwszy stopień cellulitu jest ledwo widoczny. Żeby go określić, musicie ścisnąć dwoma palcami płat skóry na brzuchu lub na górnej części ud. Jeżeli skóra zrobi się grudkowa, jest to pierwszy stopień cellulitu.
Drugi stopień cellulitu diagnozuje się w ten sam sposób, co pierwszy, ale skóra po ściśnięciu wygląda jak pomarańczowa skórka. W dodatku jej dotknięcie może powodować lekki ból.
Trzeci stopień cellulitu jest widoczny bez ściskania skóry, a grudki mają większą objętość. Skóra pokryta cellulitem jest nierównomiernie pofałdowana (ale nie pomarszczona).
Czwarty stopień cellulitu poznacie po tym, że skóra wręcz trzęsie się od nadmiaru pofałdowań. Grudki bardzo bolą podczas dotykania i są wyczuwalne już przy lekkim dotknięciu dłonią.
Rodzaje cellulitu
Istnieją następujące rodzaje cellulitu:
- Cellulit wodny
pojawia się najwcześniej. Ściśnięcie fałdy skóry palcami skutkuje jej nierówną powierzchnią i widoczną opuchlizną. Na tym etapie może pomóc nawet odpowiednia gimnastyka. - Cellulit tłuszczowy
objawia się skórą pokrytą zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami i drobnymi guzkami. Komórki tłuszczowe są powiększone. Zwalczenie tego rodzaju cellulitu wymaga znacznie więcej wysiłku. Powinien pomóc ruch i kosmetyki o silnym działaniu. - Skóra materacowa
to przede wszystkim liczne guzki i zagłębienia, które są bardzo dobrze widoczne. Niedokrwiony, pobrużdżony obszar skóry jest coraz większy i może mieć obniżoną temperaturę. Te zmiany są nieodwracalne i nie zaradzi im nawet lekarz medycyny estetycznej. Jedyne, co możecie zrobić, to je zahamować.
Cellulit – sposoby
Domowe sposoby na cellulit
Wszelkie działania, jakie podejmujecie w domu, są skuteczne, o ile będziecie systematyczne. Im wcześniej zaczniecie wcielać w życie drobne zmiany, tym szybciej pozbędziecie się cellulitu. Warto wypróbować sposoby na oczyszczenie organizmu z zatrzymywanej wody, pobudzenie ukrwienia i zastąpienie tkanki tłuszczowej mięśniami. Początkowe stadium cellulitu nie wymaga stosowania drastycznych metod; wystarczy chodzić na spacery i wybrać dowolną aktywność fizyczną spośród joggingu, spinningu, interwałów, treningu na orbitreku, skakanki oraz ćwiczeń na brzuch i dolne partie ciała. Ponadto ograniczcie spożywanie soli i sodu, które powodują zatrzymywanie wody, a co za tym idzie – obrzęki. Natomiast następujące produkty możecie przyjmować w dowolnej postaci: jedzenia, picia, okładów i kosmetyków. Wszystkie one pobudzają ukrwienie oraz usprawniają przemianę materii i budowę kolagenu. Są to: zielona herbata, brokuły, buraki, kurkuma, czarna rzepa, mniszek lekarski, koper włoski i pokrzywa.
Ukrwienie samodzielnie poprawicie tylko w niewielkim stopniu, ale warto spróbować. W tym celu codziennie bierzcie prysznic naprzemienny (ciepła woda – zimna woda), a partie skóry pokryte cellulitem traktujcie szorstką gąbką lub myjką z wypustkami. Pomocne okażą się kosmetyki antycellulitowe, zwłaszcza żele i olejki. Aby były skuteczne, musicie stosować je codziennie przez przynajmniej trzy miesiące.
Ponadto polecam bańkę chińską, ale tylko tym z Was, których naczynka nie mają tendencji do pękania na nogach. Rollery, czyli mikronakłuwanie, to dobry sposób na stymulację skóry, ale dość nieprzyjemny, zwłaszcza na takiej dużej powierzchni ciała, jaką stanowią nogi.
Innym domowym sposobem na drenowanie skóry są masażery ultradźwiękowe, które pomogą Wam uporać się z problemem tak zwanych „ciężkich nóg”. Także w tym przypadku kluczem do sukcesu jest systematyczność.
Zabiegi i masaże antycellulitowe
Na swój pierwszy masaż powinnyście wybrać taki, który jesteście w stanie wykonać samodzielnie lub z koleżanką. Najpierw oczyśćcie i wysuszcie partię skóry pokrytą cellulitem. Następnie ugniatajcie ją i rollujcie palcami w kierunku ku górze w sposób, który przypomina odgarnianie śniegu łopatką. Taki masaż działa jedynie na pierwszy stopień cellulitu, więc aby zaradzić jego bardziej zaawansowanemu stadium, wybierzecie się na drenaż limfatyczny – manualny lub mechaniczny.
Jakie sposoby na cellulit Wy polecacie? Czekam na Wasze podpowiedzi!
Dodaj komentarz