Na pojawianie się zmarszczek wpływają geny, hormony, upływ czasu, ubytki tłuszczu i kości oraz promieniowanie słoneczne. Zmarszczki są pierwszą oznaką starzenia się skóry i pojawiają się już około 25. roku życia. Jak powstają zmarszczki i kiedy się pojawiają? Co przyspiesza powstawanie zmarszczek? Jakie są typy zmarszczek i które z nich szpecą moją twarz?
Jak powstają zmarszczki?
Zmarszczki to załamania struktury skóry i znajdującego się pod nią „rusztowania” zbudowanego z włókien kolagenu i elastyny. Młoda skóra nie jest pokryta zmarszczkami, bo obfituje w kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, które zapewniają jej elastyczność i napięcie. Niestety, wraz z upływem czasu tych substancji ubywa i słabnie ich jakość. Ich naturalna produkcja jest pobudzana przez składniki takie jak witamina A, C i E, których organizm z roku na rok także wytwarza coraz mniej.
Gdy pod skórą maleje ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, skóra zaczyna się zapadać. Tempo tego przykrego zjawiska zależy od genów, narażenia na promieniowanie UV, stylu życia, pielęgnacji, rodzaju cery i budowy ciała. Skóra sucha i wrażliwa starzeje się szybciej niż tłusta i mieszana, a u kobiet szczupłych zmarszczki pojawiają się wcześniej niż u pań przy kości, ponieważ te pierwsze mają mniej tkanki tłuszczowej.
Kiedy pojawiają się zmarszczki?
Jak napisałam, skóra zaczyna starzeć się około 25. roku życia. Około 30. roku życia w kącikach oczu mogą pojawić się „kurze łapki”, a w granicach czterdziestki – zmarszczki między brwiami, na czole i bruzdy biegnące od ust w kierunku skrzydełek nosa. Kobiety 50-letnie zaczynają skarżyć się na opadające policzki i zmarszczki na szyi, a średnio pięć lat później panie obserwują u siebie wiotką skórę „poprzecinaną” siateczką zmarszczek.
Typy zmarszczek
Ze względu na przyczynę powstawania zmarszczki dzielimy na mimiczne, grawitacyjne i strukturalne.
- Zmarszczki mimiczne (inaczej dynamiczne) pojawiają się najszybciej. Wywołują je ruchy mięśni mimicznych twarzy, które na przemian kurczą się i rozkurczają, ilekroć wyrażamy jakiekolwiek emocje. Zmarszczki mimiczne początkowo widać tylko podczas mimiki, ale ponieważ z czasem skóra traci zdolność do pełnego rozkurczania się, linie mimiczne utrwalają się i w konsekwencji zmarszczki są wyraźne przez cały czas. Ten typ zmarszczek występuje w okolicach ust, oczu, brwi i czoła oraz nie ma związku z naturalnym procesem starzenia się skóry.
- Zmarszczki strukturalne (inaczej posłoneczne) są następstwem wystawiania twarzy do słońca lub korzystania z solarium. Zwykle towarzyszą im zaburzenia pigmentacji.
- Zmarszczki grawitacyjne to głębokie bruzdy, które powstają wskutek starzenia się skóry i działania przyciągania ziemskiego. Tworzą się w okolicy powiek, na szyi i na policzkach.
Wszystkie typy zmarszczek można podzielić ze względu na głębokość, na jaką sięgają, na:
- zmarszczki powierzchowne, które nie przekraczają pół milimetra głębokości i najczęściej lokują się wokół oczu;
- zmarszczki głębokie, czyli poziome lub pionowe bruzdy na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi.
Jakie typy zmarszczek szpecą moją twarz?
Na szczęście, nie wszystkie typy zmarszczek obserwuję u siebie.
Ponieważ jestem bardzo ekspresyjna, od dawna mam zmarszczki mimiczne. Występują w okolicach ust, oczu, brwi i czoła, czyli wszędzie, gdzie tylko mogą. 🙂 Gdy patrzę w lustro, dostrzegam też zmarszczki strukturalne. Uwielbiam leżeć na słońcu, a gdy nie mogę, chodzę do solarium i z pewnością czasem zapominam założyć okularów przeciwsłonecznych. Na szczęście, na zmarszczki grawitacyjne jeszcze za wcześnie. Jeżeli chodzi o zmarszczki powierzchowne i głębokie, na razie obserwuję tylko te pierwsze.
Co przyspiesza powstawanie zmarszczek?
- Czynniki wewnętrzne: geny i hormony płciowe
Tempo starzenia się skóry zależy w dużej mierze od genów i hormonów płciowych. U kobiet, które przechodzą menopauzę, zanika czynność jajników i maleje produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Estrogeny działają na skórę, a konkretnie na fibroblasty produkujące kolagen. Wraz ze spadkiem ich poziomu zmniejsza się ilość kolagenu, przez co skóra staje się mniej elastyczna i zmniejsza się jej gęstość. - Czynniki zewnętrzne: promieniowanie UV, stres i dym tytoniowy
Wymienione czynniki zewnętrzne prowadzą do powstania wolnych rodników. Te ostatnie definiuje się jako niesparowane, aktywne cząsteczki tlenu odpowiedzialne za niszczenie lipidów i białek w błonie komórkowej skóry. W konsekwencji enzymy komórkowe, które regulują pracę kolagenu i elastyny, ulegają uszkodzeniu, co z kolei przyspiesza destrukcję obu tych włókien. I tak – skóra poddawana działaniu wolnych rodników starzeje się szybciej, niż wynikałoby to z genów. - Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
Podrażnienie skóry, na przykład silnymi kosmetykami o działaniu wysuszającym, także może przyśpieszać starzenie. W konsekwencji powstają ubytki w płaszczu lipidowym, który przestaje zapewniać skórze ochronę przed słońcem i wolnymi rodnikami. - Stres
Pod wpływem stresu wydziela się kortyzol, zwany właśnie hormonem stresu, który uszkadza fibroblasty produkujące kolagen i w efekcie same włókna kolagenowe.
W jakim byłyście wieku, gdy na Waszej skórze pojawiły się pierwsze zmarszczki? Jakie typy zmarszczek widzicie, gdy patrzycie w lustro? Piszcie w komentarzach.
Dodaj komentarz