zimowa pielęgnacja

Jak o skórę dbam zimą? Sprawdzone kosmetyki i triki pielęgnacyjne

Cześć!

Zima to bardzo trudny okres dla skóry. Mroźne powietrze, ujemne temperatury, śnieg i nieodpowiednia wilgotność powietrza sprawiają, że cera nie ma lekko. Jeżeli podczas zimowej aury i twoja buzia musi znosić bardzo dużo, to sprawdź jakich kosmetyków do pielęgnacji używać. Pomogą ci i w trudnych warunkach atmosferycznych, i w domu.

Kosmetyki a pora roku

Przynajmniej dwa razy w roku zmieniam kosmetyki: robię to latem i zimą. Pilnuję, żeby ich formuła i skład były dopasowane do konkretnej pory roku i potrzeb skóry w tym właśnie czasie. Zimą najlepiej sprawdzają się u mnie produkty o mocno nawilżającej konsystencji, kremowej lub śmietankowej formule. Staram się nie używać kosmetyków na bazie wody i innych płynnych składników. Te zasady stosuję zarówno w codziennym makijażu, jak i porannej i wieczornej pielęgnacji skóry.

Ochrona i nawilżenie

To dwie bardzo ważne sprawy, jeśli chodzi o pielęgnację skóry zimą. Ochronę i nawilżenie zapewni ci krem z filtrem UV i innymi składnikami, takimi jak: ceramidy (kwasy tłuszczowe, gliceryna, kwas hialuronowy), alantoina, aloes, wyciąg z rumianku i owsa o działaniu łagodzącym, antyoksydanty, czyli witamina E, olej arganowy, koenzym Q10, wyciąg z zielonej herbaty. Zapewne wiele z was zdziwi się, że zimą należy używać kremu z filtrem UV. Otóż nawet w mroźne i pochmurne dni słońce dociera na powierzchnię Ziemi i opala naszą skórę. Możecie zaobserwować to w wysokich górach, gdzie turyści się opalają, i to nawet bez zimowych kombinezonów.

Oczyszczanie i peeling

Z tymi dwiema sprawami nie wolno przesadzić. Jeżeli użyjesz zbyt mocno działających produktów, to z pewnością podrażnisz sobie skórę. Dlatego do oczyszczania skóry używaj zimą łagodnych mleczek lub żeli. Zrezygnuj z płynów micelarnych, które mogłyby wysuszać cerę. A jak w okresie zimowym złuszczać skórę? Zastosuj do tego drobnoziarniste peelingi lub kosmetyki zrobione własnoręcznie w domu. Równie dobrze możesz użyć preparatów z kwasami AHA i BHA. Po takiej pielęgnacji pamiętaj, żeby użyć nawilżających i łagodzących kosmetyków.

Dłonie i stopy

Niektóre partie ciała wymagają nieco innej pielęgnacji. Skóra na dłoniach jest bardzo delikatna i podatna na wszelkie podrażnienia, natomiast ta na stopach szybko staje się gruba i pęka. Dlatego tak ważne jest nawilżenie dłoni przed każdym spacerem i po każdej kąpieli. Stopy zaś należy regularnie peelingować i natłuszczać. Zarówno dłoniom, jak i stopom przyda się maska parafinowa, która doskonale wygładza, zabezpiecza przed uszkodzeniami naskórkami i przynosi ukojenie skórze potraktowanej zimowym powietrzem.

Zadbaj o usta

Zimowa aura chyba najdotkliwiej oddziałuje na delikatną skórę warg. Usta są w szczególności narażone na ujemne temperatury i mroźny wiatr, bo nie znajdują się na nich gruczoły łojowe. Dlatego zanim wyjdziesz na dwór i zawsze wtedy, gdy czujesz taką potrzebę, używaj ochronnej pomadki z filtrem UV. Raz na jakiś czas dobrze jest robić delikatny peeling, który wygładzi spierzchnięte usta, usunie suche skórki i dostarczy skórze składniki odżywcze.

Zabiegi w salonie kosmetycznym

Jesień i zima to najlepsza pora na zabiegi kosmetyczne. Wybierz takie, które usuną wakacyjne pamiątki w postaci przebarwień, pieprzyków i kilku nowych zmarszczek. Popularne są zwłaszcza chemiczne peelingi, mikrodermabrazja, laseroterapia i inne, podczas których można usunąć naskórek, wygładzić cerę i cofnąć oznaki starzenia się skóry. Pamiętaj jednak, żeby stosować się do zaleceń kosmetyczki wykonującej zabieg. Używaj zatem kremu z filtrem UV i łagodzących maści, nie rób peelingu i nie wystawiaj skóry na działanie drażniących czynników i produktów.

Nie dla gorących kąpieli

Mimo że gorące kąpiele są bardzo przyjemne, to zimą nie są wskazane. Ta sama zasada tyczy się pryszniców i długiego przebywania w saunie. Wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza mogą przyczynić się do przesuszenia skóry i uszkodzenia jej płaszcza hydrolipidowego. Kąpiele powinny być zatem krótkie, a temperatura wody niezbyt wysoka. Jeżeli bierzesz prysznic, to na zakończenie możesz opłukać ciało chłodnym strumieniem wody. Dzięki temu uregulujesz krążenie krwi i zamkniesz pory skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *