Mycie włosów metodą kubeczkową – wady, zalety, moja opinia

Cześć, Dziewczyny!

Dziś będzie o myciu włosów. Ale nie takim zwyczajnym, bo metodą kubeczkową, która zyskuje coraz większą popularność zwłaszcza wśród włosomaniaczek.

Na czym polega mycie włosów metodą kubeczkową? Czy to wymaga jakichś dodatkowych akcesoriów albo specjalny kosmetyków? Jak to robić? Po co tak robić? Jakie są zalety, a jakie wady tego sposobu? O tym wszystkim i wielu innych rozterkach związanych z tym tematem dowiecie się w tym wpisie.

Zapraszam do czytania! xoxo

Metoda kubeczkowa. O co chodzi?

O kubeczkowej metodzie mycia włosów zrobiło się głośno, gdy zaczęliśmy trochę bardziej interesować się tym, jak poprawnie myć włosy. Poprawnie tzn. tak, żeby myć je dokładnie, a przy tym nie niszczyć, nie przesuszać i nie podrażniać skóry głowy. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe.

Okazało się, że metoda kubeczkowa sprawdza się do tego bardzo dobrze. Polega na rozwadnianiu szamponu, dzięki czemu myjemy włosy dużo mniej skoncentrowaną formułą – nie jest to trudne, ale wymaga przestawienia się na inny sposób mycia włosów, który różni się nieco od tego, jak robimy to zazwyczaj (patrz instrukcja poniżej).

Mycie włosów metodą kubeczkową

Jak umyć włosy metodą kubeczkową krok po kroku? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w tytułowy kubeczek (ewentualnie słoiczek, miseczkę lub po prostu małe naczynko) – w nim będziemy rozwadniać szampon.

Krok 1. Spienianie szamponu.

Nalej do kubeczka wodę i dodaj pół standardowej porcji szamponu. Taki kleks wielkości mniej więcej zielonego groszku. Wymieszaj i spień nieco szampon w wodzie. Do tej przyda się jakieś przykrycie, dlatego ja robię to najczęściej w słoiczku i mieszam tak, jakbym robiła shake’a.

Krok 2. Zwilżenie włosów.

Nigdy nie nakładaj szamponu na suche włosy, bo wtedy będzie trudniej go rozprowadzić. Zanim sięgnę po mój spieniony szampon najpierw spłukuję włosy wodą, najlepiej ciepłą, żeby otworzyć łuski (czyszczenie będzie efektywniejsze).

Krok 3. Dwukrotne mycie.

Ja włosy myję dwukrotnie i do tego zachęcam wszystkich – włosy pozostają dłużej świeże i są po prostu dokładnie doczyszczone. Oczywiście do obu myć używam tej jednej rozwodnionej porcji szamponu. Po prostu dzielę ją na pół.

Co ważne, szampon nakładaj zawsze u nasady włosów, bo on służy przede wszystkim do mycia skóry głowy. Włosy umyją się przy okazji, kiedy będziesz spłukiwać z nich pianę. Masuj skórę głowy przez kilka minut, ale staraj się jej nie drapać, ani nie szarpać i nie plątać włosów. Delikatność przede wszystkim.

Krok 4. Spłukiwanie.

Do spłukiwania używaj tylko letniej wody, żeby przy okazji oczyszczania włosów z piany, domknąć ich łuski i sprawić, że będą wygładzone.

Metoda kubeczkowa – wady i zalety

Zacznę od wad mycia włosów metodą kubeczkową, bo ich jest zdecydowanie mniej. A właściwie jest tylko jedna. Do takiego sposobu mycia trzeba się po prostu przyzwyczaić i nie każdemu przychodzi to z łatwością. Na początku można zapominać o tym, żeby sobie szampon rozwodnić przed zmoczeniem włosów, ale z czasem można się przekonać i wpaść w dobrą rutynę.

Natomiast zalety metody kubeczkowej to:

  • oszczędność na szamponie, bo zużywamy go mniej,
  • delikatność dla włosów i skóry głowy,
  • skuteczne mycie włosów bez ich przesuszania,
  • łatwiejsze rozprowadzanie szamponu na włosach,
  • mniej poplątane włosy po umyciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *