jak się bezpiecznie opalać?

Jak bezpiecznie się opalać i leczyć oparzenia skóry? Moje sposoby

Opalenizna wygląda bardzo efektownie, ale opalanie, któremu ją zawdzięczamy, może być bardzo niebezpieczne. Jakie są skutki częstego opalania? Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć oparzeń, a jeżeli się nie uda, w jaki sposób leczyć oparzenia skóry po opalaniu? Oto moje sposoby.

Skutki częstego opalania

Kiedy widzimy piękne słońce, nie myślimy o konsekwencjach opalania, które mogą być bardzo niebezpieczne. Najgroźniejsze z nich to:

  • oparzenia słoneczne, czyli stan zapalny zewnętrznej warstwy skóry. Świadczą o nich pęcherze, pieczenie, ból i zaczerwienienia. Po pewnym czasie mogą im towarzyszyć objawy grypy, czyli katar, gorączka i dreszcze;
  • udar słoneczny ‒ przypadek medyczny spowodowany przegrzaniem organizmu. Główne symptomy udaru słonecznego to: uderzenia ciepła, osłabienie, mdłości i wymioty. Bez odpowiedniego leczenia udar słoneczny może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w mózgu i w innych organach wewnętrznych;
  • czerniak ‒ najbardziej złośliwy z nowotworów skóry. Pojawia się na skutek zbyt intensywnego przebywania na słońcu i niedostatecznego zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem słonecznym. Często ujawnia się dopiero w okresie menopauzy.

Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć oparzeń?

Podczas opalania żaden preparat z filtrem SPF nie chroni skóry przed słońcem w stu procentach ‒ promieniowanie UVA nadal będzie na nią oddziaływać. Aby opalać się bezpiecznie i uniknąć oparzeń, krem z filtrem musicie wetrzeć w skórę pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce. Ponieważ kosmetyk ściera się ręcznikiem i piaskiem, należy nakładać jego kolejne warstwy co godzinę lub dwie. W trakcie opalania wrażliwe miejsca, takie jak ramiona, uszy, nos i skóra pod kolanami, wymagają szczególnej ochrony, dlatego trzeba smarować je jeszcze częściej i bardzo dokładnie. Unikajcie słońca w godzinach od 11.00 do 15.00, ponieważ wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. O tej porze należy przebywać w cieniu. Co jeszcze? Nie wylegujcie się na słońcu ‒ to nie przyspieszy efektów opalania, za to jest najczęstszym powodem podrażnień skóry i co gorsza udaru.

Jeżeli planujecie kąpiel, skóra musi być zabezpieczona wodoodpornym kremem z filtrem. Po wyjściu z wody natychmiast wytrzyjcie się ręcznikiem i ponownie nasmarujcie kremem przeciwsłonecznym, ponieważ nawet te wodoodporne nie są odporne na ścieranie. Wiele osób woli wysychać na słońcu, ale to niebezpieczne, ponieważ kropelki wody przyciągają promienie słoneczne, co może prowadzić do poparzeń.

Nie wszyscy rozumieją, że kiedy świeci słońce, nie musimy się opalać, żeby ulec poparzeniu. Aby się przed tym uchronić, przed każdym wyjściem z domu należy smarować przynajmniej ramiona, dekolt i nogi. Twarz, usta i włosy ochronimy dzięki kosmetykom do makijażu z filtrem. Ponadto zakładajmy nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrem i luźne ubrania w jasnych kolorach. Po opalaniu i powrocie do domu warto nałożyć na skórę specjalny balsam, który zapewni jej lepszą ochronę.

Jak leczyć oparzenia skóry po opalaniu?

Podczas opalania, nawet mimo zachowania środków bezpieczeństwa, może dojść do poparzenia skóry. Aby złagodzić ból i podrażnienia, ja stosuję:

  • aloes, ponieważ koi ból i nie zawiera żadnych toksycznych substancji, które mogą uczulać;
  • ocet, kefir lub chude mleko, które zapobiegają pieczeniu i łagodzą ból. Wszystkie te produkty mleczne są skuteczne, ale mają nieprzyjemny zapach, dlatego lepiej nakładać je w domu
  • lekkie, luźne ubrania, ponieważ obcisłe i syntetyczne powodują nieprzyjemne pieczenie. Poparzone ciało nie powinno się z niczym stykać.

A co Wy robicie, żeby opalać się bezpiecznie? Jak leczycie oparzenia skóry ‒ lub leczyłyście, bo zakładam, że teraz już do nich nie dochodzi? 😉 Piszcie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *