Trądzik – zmora nie tylko młodzieży! Jak go zwalczyć? 

Hej kochani!

Temat krostek niestety wciąż na topie… co więcej: kiedyś serio dotyczyły jedynie młodzieży. A dziś? Ech, mam  swoje lata i wciąż zmagam się ostatnio z niedoskonałościami… skąd te krosty? Jak pozbyć się trądziku? Czy są dobre patenty na takie niedoskonałości?  Obecnie problem trądziku dotyka 30, 40-latków, w tym niestety głównie kobiety. Ma on także nieco inną formę, ponieważ te zmiany często są nieco poważniejsze, zapalne, torbielowate, zlokalizowane w okolicy brody i żuchwy. 

Dlaczego kobietom po 30 roku życia towarzyszy trądzik wieku dorosłego?

Ciężka sprawa. Wiele zależy od hormonów i oczywiście diety, ale nie tylko. Główne przyczyny powstawania trądziku w dorosłym wieku to stres, wysoko przetworzona żywność i (niestety) niehigieniczny tryb życia, a także związany z tym stres oksydacyjny. Coraz więcej kobiet ma też nieprawidłowe nawyki związane z codziennym malowaniem się… Tak, tak.Okazuje się, że makijaż może być przyczyną trądziku! Zwłaszcza niedokładnie zmyty, lub wykonany nieumytymi pędzlami, czy starą gąbeczką beauty blender.

Makijaż, który powoduje trądzik u dorosłych 

Ponadto często gdy na naszej skórze pojawią się krostki, próbujemy te nieestetyczne zmiany ukryć pod makijażem i stosujemy ciężkie, komedogenne podkłady do twarzy, a one niestety tworzą na skórze często nieprzepuszczalną błonę, która nie pozwala skórze oddychać. Ciężko jest je usunąć i dodatkowo powodują nasilanie zmian czyli kolejne krostki. Źle dobrany podkład (czyli o nieodpowiedniej dla waszej cery konsystencji) czopuje ujścia kanałów łojowych, czyli udaremnia odprowadzanie jest sebum ze skóry. To oczywiście prowadzi do  powstawania krostek, stanów zapalnych, zaskórników oraz zmian o podłożu bakteryjnym.

Środki myjące, które powodują trądzik – czy to możliwe? 

Niestety to częsta przyczyna nasilenia łojotoku, czyli namnażania się bakterii na powierzchni twarzy. Wiele kosmetyków antytrądzikowych do mycia twarzy zalicza się do grupy silnie wysuszających środków myjących. Pamiętajcie, że tłusta cera nie lubi przesuszania, bo zaczyna produkować wzmożoną ilość sebum. Błędne koło!  To dlatego, że taki naskórek, bez warstwy ochronnej jaką jest sebum staje się podrażniony, uwrażliwiony, skłonny do infekcji… Próbuje się bronić, więc wydziela więcej łoju w nadziei, że uzupełni warstwę lipidów i naprawi to, co my “psujemy” silnym żelem.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem? 

Oczywiście nie pozbędziecie się trądziku w tydzień, ale jeśli wprowadzicie poniższe zasady, to zobaczycie znaczną poprawę już po kilku tygodniach.

1. Stosujcie  płyny dogłębnie oczyszczających,ale przyjazne dla skóry. Moim faworytem jest płyn liposomowy Sensyses – świetnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia a dodatkowo jest źródłem kwasu linolowego, wiec powoduje odbudowę płaszcza lipidowego skóry.

2. Stosujcie specjalne kosmetyki, które ograniczają  wydzielanie łoju, oraz regulują pracę gruczołów, łojowych, ale jednocześnie działają też przeciwzapalnie. Istotna jest też odnowa skóry, więc wybierajcie preparaty, które uczestniczą w złuszczaniu naskórka. W dojrzałym wieku IDEALNE okażą się retinoidy. Serum z retinolem Nanoil, choć przeznaczone stricte do walki z oznakami starzenia się skóry, dodatkowo będzie delikatnym wsparciem do walki z trądzikiem. Innym świetnym kosmetykiem jest Retises Nano od Sesdermy. To aż 3 stężenia retinolu do wyboru: 0.15%, 0.25% oraz 0,5%.

3. Lekkie, oddychające podkłady do twarzy, a najlepiej – kremy BB – to wasz najlepszy wizażysta. Unikajcie ciężkich, oblepiających skórę podkładów do twarzy – ie wniosą nic w wasz makijaż, nie zakryją krostek, ale je obsuszą i tylko przyciągną do nich uwagę. Stosujcie raczej delikatny krem BB z filtrem, a na zmiany trądzikowe po prostu nałóżcie korektor z kwasem salicylowym. Ja ostatnio najchętniej sięgam po koreańskie kremy BB.

Naprawdę, te 3 kroki znacznie pomogą wam zadbać o trądzikową skórę wieku dojrzałego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *